تیپ شخصیتی ENFJ

ENFJ ها (معلمان)

enfj-1ENFJ ها که شاخص ترین نماد آنها معلمان (Teachers) می باشند، تعدادشان از دیگر ایده آلگرایان بیشتر است و استعداد ذاتی در هدایت دانش آموزان یا کارآموزان دارند. اگر شغلشان معلمی نباشد پیوسته به فکر این کار هستند و قادرند توانایی بالقوه یادگیرندگان را به راحتی به آنها یادآوری کنند. معلمان (که حدود ۲ درصد جمعیت جامعه را تشکیل می دهند) قادرند بدون هیچ تلاشی و تقریباً پیوسته در رؤیای فعالیت های آموزشی فریبنده و جذاب برای دانش آموزانشان به سر ببرند تا بتوانند آنها را هر چه بیشتر علاقمند سازند. در برخی معلمان، این قوه تخیل تا حدی زیاد است که آنها را در زمره نوابغ قرار می دهد طوریکه دیگر تیپ ها قادر به تصور آن نیستند. اما شاید بتوان گفت که بزرگترین قدرت آنها در اعتقاد راسخشان به دانش آموزانشان نهفته است. معلمان همواره به دنبال بهترین چیزها در دانش آموزانشان هستند و به راحتی می توانند با آنها ارتباط برقرار کرده و قدرت های ناشناخته و بالقوه دانش آموزانشان را به آنان بازگو کنند و این حس اعتماد تا حدی است که می تواند الهام بخش دانش آموزانشان شود تا رشد کرده و به مراتبی از پیشرفت برسند که هیچ کس فکرش را هم نمی کند.

معلمان در هر رشته ای که فعالیت داشته باشند، به افراد بالاترین اولویت را قائل شده و به صورت ذاتی با مسائل شخصی افراد ارتباط برقرار کرده و حس میل و رغبت آنها را تحریک می کنند. معلمان افرادی خونگرم و خوش صحبت هستند، شاید بتوان گفت در میان تمام تیپ ها خوش بیان ترین آنها هستند، در فنون زبانی و شفاهی قدرتمند بوده و این قدرت را در ارتباطات کلامی هنگام سخنرانی و گفتگوی چهره به چهره به اوج خود می رسانند. هرگز در رسا و گویا صحبت کردن درنگ نمی کنند و اجازه می دهند احساساتشان شناخته شود. معلمان با شوق و اشتیاق وصف ناپذیر صحبت می کنند و صدایشان با یک زرق و برق جذاب و شورانگیز شنیده می شود و حتی با تمرین نیز می توانند به یک سخنگوی کاریزماتیک در جامعه تبدیل شوند. چنین توانایی های کلامی این فرصت را به معلمان می دهد تا نفوذ و تأثیر بسزایی در گروه ها داشته باشند و همیشه از آنها خواسته می شود تا نقش رهبری را بر عهده بگیرند.

enfj-2معلمان کارهایی را دوست دارند که مشخص و سازماندهی شده باشند و ساعت ها برای کارهایشان زمانبندی خواهند کرد و البته
فعالیت های اجتماعی در صدر کار آنهاست – آنان به حضور در چنین مجامعی به خود افتخار می کنند. معلمان به انجام دادن همکاری های بین فردی و روابط هماهنگ ارزش بالایی گذاشته و نسبت به خطاهای دیگران قدرت چشم پوشی زیادی دارند و به راحتی از کنار آن می گذرند و به خاطر همین اخلاقشان هر جا که می روند محبوب دیگران هستند.

معلمان نسبت به دیگران به شدت حساس هستند و گفته می شود که حس شهود آنها به خوبی رشد کرده است.  به یقین می توان گفت که دیدگاه آنها نسبت به خود و دیگران بی نظیر است. بدون شک آنها می دانند که در درون افراد چه می گذرد و با قدرت و دقت باورنکردنی می توانند ضمیر افراد را بخوانند. نکته مثبت این است که به راحتی می توان آنها را شناخت و حقیقتا می توانند خصوصیات، عواطف و اعتقادات افرادی که در اطرافشان هستند را بدست بیاورند. به دلیل اینکه معلمان به صورت ناخودآگاه می توانند ضمیر افراد را تشخیص دهند، احساس نزدیکی زیادی را با اطرافیان خود دارند و به همین دلیل است که می توانند حس صمیمیت بالایی را با سختی ها و خوشی های کارمندانشان، همکارانشان، دانش آموزانشان، مشتریانشان و آنهایی که دوستشان دارند را برقرار کنند.

 منبع: http://www.keirsey.com/4temps/teacher.asp