تیپ شخصیتی ISTJ

ISTJ ها (بازرسان)

istj-1ISTJ ها یا به اصطلاح دکتر کرسی بازرسان (Inspectors) افرادی هستند که به شدت می توان به آنها اعتماد کرد. چه در محیط منزل باشند چه در محیط کار، آنان افرادی هستند که وظیفه شناسی و پشتکار بسیار بالایی دارند. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که آنان مسئول نظارت بر افراد یا محصولات تحت اختیارشان باشند. از نظر بازرسان، تمام قوانین باید رعایت شده، از ضوابط پیروی شده و استانداردها نیز به کار گرفته شوند.

ISTJ ها که حدود ۱۰ درصد جمعیت جامعه را تشکیل می دهند، محافظان و نگهبانان حقیقی سازمان ها می باشند. آنان هنگام کار با رویه های موجود در یک سازمان صبر خاصی پیشه می کنند، هر چند باید گفت که با افرادی که قصد دارند به صورت غیرقانونی از قوانین تبعیت نکنند آنچنان هم صبور نیستند. بازرسان که در اصل افرادی مسئولیت پذیر هستند، زمانی خرسند خواهند شد که افراد حدود وظایفشان را دانسته، از خط مشی ها تبعیت کرده و در چارچوب قوانین عمل کنند. یکی از دغدغه های اصلی آنها این است که محصولات حتما مورد آزمایش قرار گرفته و برنامه زمانبندی نیز به نحو احسن اجرا شود، منابع نیز بر اساس استاندارد و بر اساس آنچه آنان در نظر دارند به درستی تحویل شود. و باید گفت که آنها انتظار دارند تمام افراد اطرافشان دارای چنین خصوصیتی باشند که بتوان بر روی آنها حساب باز کرد. زمانی که حرف از اجرا شدن دقیق قوانین در محل کار باشد، ISTJ ها افرادی به شدت سختگیر خواهند شد و حتی در گزارش دادن نقض قوانین به مراجع ذیصلاح هیچ درنگی نخواهند کرد. به همین دلیل است که اکثر افراد در مورد آنها این قضاوت اشتباه را می کنند که بازرسان افرادی سنگ دل و کاملا بیرحم هستند، زیرا نمی توانند قصد و نیت خیر آنها و نیز آسیب پذیریشان در مقابل انتقاد را ببینند. همچنین از آنجاییکه بازرسان کار نظارت خود را بدون هیچ گونه زرق و برق و هیاهویی انجام میدهند، بخش اعظمی از فداکاریشان در محل کار نادیده گرفته شده و بدون هیچ تقدیر و تشکری باقی می ماند.

ISTJ ها همانند ESTJ ها (ناظران) پرحرف نیستند، با این حال افرادی به شدت اجتماعی بوده و در اکثر سازمان های خیریه و اجتماعی شرکت کرده و خود را وقف خدمت به دیگران می کنند. بازرسان نیز همانند همه سنتی ها، به مراسم خانوادگی نظیر ازدواج، جشن تولد و میهمانی ها توجه خاصی دارند – البته باید گفت که اگر این میهمانی ها خیلی بزرگ و یا عمومی شود آنها تمایل دارند که گوشه ای نشسته و زیاد در تجمعات شرکت نکنند. به طور کلی آنها با هر چیزی که خیلی زرق و برقدار و تجملی باشد احساس راحتی ندارند. تمایل دارند که حرفهایشان ساده و متواضعانه باشد به جای اینکه از کلمات پر طمطراق و خودنمایانه استفاده کنند؛ دوست دارند به جای لباس های مد روز از لباس های ساده و معمولی استفاده کنند؛ محیط خانه و کارشان نیز معمولا تمیز، مرتب و سنتی است بر خلاف آن دسته از افرادی که در محیط های پر زرق و برق زندگی می کنند. یکی از خصوصیت های شخصی ISTJ ها این است که معمولا آیتم ها و اقلام استاندارد را در مقابل محصولاتی که آخرین مدل بوده و پر از امکانات مختلف است ترجیح داده و اغلب به دنبال چیزهای کلاسیک و عتیقه هستند – به همین خاطر است که چیزهای قدیمی و از مد افتاده را به چیزهای جدید تازه به بازار آمده ترجیح می دهند.

منبع: http://www.keirsey.com/4temps/inspector.asp